ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Stawka VAT dla sprzedaży tortilli i pizzy tureckiej

środa, 10 sierpnia 2011 12:36

Stawka VAT dla sprzedaży tortilli i pizzy tureckiej

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Tortilla i pizza turecka to towar, który należy zaklasyfikować poz. 10.73.11 PKWiU, tj. wyroby mączne. Sprawdź prawidłową stawkę VAT.

Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT klasyfikacja tego towaru obejmuje stawka 5% podatku VAT.

W niniejszej sprawie podatnik zajmował się handlem hurtowym wyrobami piekarniczymi i mięsnymi. Spółka kupowała towary z krajów UE, tj. tortillę, w skład której wchodzi mąka (60%), woda, olej roślinny, białko zbożowe, sól, soja, proszek do pieczenia, cukier, syrop, środki konserwujące, mąka owsiana, drożdże, termin do spożycia 6 miesięcy oraz pizzę turecką, w skład której wchodzi: mąka pszenna, woda, cebula, 10% wołowiny, tłuszcz 8%, obrane pomidory, sok pomidorowy, sól, przyprawy, termin do spożycia 6 miesięcy. Towar ten dalej jest odsprzedawany krajowym odbiorcom.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził, że są to wyroby mączne, sklasyfikowane według PKWiU z 2008 r. - 10.73.11.
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym "Wykaz towarów i usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7%" (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - 8%), pod pozycją 36 znajdują się towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 10.73.11.0, tj. "Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne".
Stawka podatku w tym przypadku będzie wynosić 5%.

W załączniku nr 10 do ww. ustawy, zawierającym "Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%", pod poz. 26 wymienione zostały również towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 10.73.11.0, tj. "Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne".

Zauważyć w tym miejscu należy, że część towarów zawartych w załączniku nr 10 wymieniono również w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, który stanowi katalog towarów opodatkowanych od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką VAT w wysokości 8%. Jednak z objaśnienia do załącznika nr 3 wynika, że jeżeli te same produkty są zwolnione od VAT lub opodatkowane stawką niższą (np. 5%) to dany towar jest ostatecznie opodatkowany w korzystniejszy sposób - czyli stawką niższą.

Zatem sprzedaż przez podatnika tortilli i pizzy tureckiej sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.73.11 - Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne, opodatkowana jest na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 26 załącznika nr 10 do tej ustawy, stawką podatku w wysokości 5%.

Jeżeli masz pytania na temat opodatkowania VAT i stawki VAT dotyczącej innych wyrobów mącznych, napisz do mnie: kontakt@ekspertax.pl

powrót VAT Stawka VAT dla sprzedaży tortilli i pizzy tureckiej

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________