ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Akcyza Samochód osobowy czy ciężarowy? Na jakiej podstawie kwalifikować dla potrzeb akcyzy?

piątek, 02 grudnia 2011 04:35

Samochód osobowy czy ciężarowy? Na jakiej podstawie kwalifikować dla potrzeb akcyzy?

Napisane przez  Dorota Ryterska, prawnik

Jakie względy decydują o tym, że samochód jest przeznaczony "zasadniczo" do przewozu osób albo jest "zasadniczo" samochodem towarowym? Sprawdź, czy zamontowanie "kratki" oddzielającej część pasażerską od bagażowej poparte świadectwem homologacji, może stanowić kryterium rozstrzygające o klasyfikacji pojazdu do pozycji 8704 dla potrzeb podatku akcyzowego i należności celnych.

Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy z dziedziny techniki pojazdu, aby stwierdzić, że samochody przeznaczone "zasadniczo do przewozu osób" różnią się konstrukcyjnie od tych "przeznaczonych zasadniczo do przewozu towarów".

Samochody o nadwoziu zamkniętym, dookoła przeszklonym, posiadające dwa rzędy siedzeń, dla kierowcy i pasażera oraz kanapę dla pasażerów, wyposażone w pasy bezpieczeństwa, posiadające wyposażenie tapicerskie w całym nadwoziu, ogrzewanie całego nadwozia, klimatyzację całego nadwozia, elektrycznie sterowane szyby, drzwi boczne tylne podobne do przednich, wyraźnie wskazują na przeznaczenie takich pojazdów do przewozu osób, bowiem nie produkuje się pojazdów z takim wyposażeniem do przewozu ładunków.

Pamiętać też należy, że producenci konstruują samochody mając na uwadze oczekiwania nabywców, którzy kupują samochody kierując się ich przeznaczeniem. Większość osób chcąc kupić samochody przeznaczone zasadniczo do przewozu towarów, nie będzie potrzebować dwóch rzędów siedzeń (tylnej kanapy), dla pasażerów wyposażonych jeszcze w pasy bezpieczeństwa, ogrzewania całego nadwozia, klimatyzacji całego nadwozia. Te przykładowo wymienione cechy nadwozia są zbędne, a nawet utrudniają przewożenie towarów.

powrót Akcyza Samochód osobowy czy ciężarowy? Na jakiej podstawie kwalifikować dla potrzeb akcyzy?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________