ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Kiedy podatnik VAT może odliczyć 100% VAT od nabytych samochodów, gdy nie jest ich dealerem?

środa, 14 grudnia 2011 18:37

Kiedy podatnik VAT może odliczyć 100% VAT od nabytych samochodów, gdy nie jest ich dealerem?

Napisane przez  Dorota Ryterska, prawnik

Czy aby odliczyć cały VAT od nabycia samochodów osobowych, przedmiotem działalności podatnika musi być handel samochodami? Okazuje się, że nie! Sprawdź, jakich podatników nie dotyczy ograniczenie w obniżeniu kwoty podatku należnego do 60%, nie więcej niż 6.000 zł.

Minister Finansów stoi na stanowisku, że mając na uwadze przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) należy uznać, że odliczenia 100% podatku naliczonego wykazanego w fakturze nabycia samochodu osobowego może dokonać podatnik, którego przedmiotem działalności jest odsprzedaż nabytych samochodów osobowych.

 

Oznacza to, że zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, przy zakupie pojazdu (samochodu osobowego) podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł, nie zaś 100% wartości podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie samochodów osobowych. Organ przyjął, że skoro podatnik nie trudni się profesjonalną odsprzedażą samochodów osobowych, nie jest uprawniony do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu zakupu tych samochodów

powrót VAT Kiedy podatnik VAT może odliczyć 100% VAT od nabytych samochodów, gdy nie jest ich dealerem?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________