ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Ryba wigilijna. Stawka VAT

sobota, 17 grudnia 2011 20:30

Ryba wigilijna. Stawka VAT

Napisane przez  Marian Szałucki, doradca podatkowy

Nieuchronnie zbliża się dzień Wigilii Bożego Narodzenia, który dla zdecydowanej większości Polaków jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni roku. Jest to bowiem dzień, w którym staramy się zapomnieć o troskach i kłopotach codziennego życia, staramy się być ze sobą w rodzinie i wśród przyjaciół, jak najbliżej. Jest to również dzień, w którym sami składamy oraz otrzymujemy życzenia wszelakiej pomyślności.

Atmosferę tego dnia dodatkowo umila nam wigilijna kolacja, która badaj jest najpiękniejszą, najmilszą oraz wiele jeszcze wiele innych naj... naj..., spośród wszystkich posiłków całego roku. Z tego też względu, pomni wielowiekowej tradycji, staramy się przygotować wiele potraw, które ten wieczór mają nam uświetnić. Wśród tych potraw nie może oczywiście zabraknąć dania z ryb, które dla dużej części świętujących osób jest daniem głównym. Dlatego też staramy się zadbać, aby danie to było jak najbardziej niezwykłe, czyli aby było smaczne, w miarę tanie no i oczywiście aby nie stawało ością w gardle.

Właśnie w związku z tą ością niechybnie mogą się pojawić problemy, które dla różnych uczestników świętowania mogą mieć różną postać. Z czego to wynika, ano z tego, że do przygotowywania świątecznej ryby nieproszony wtrąca się fiskus widzący w rybie swój interes, a tymże jest podatek VAT, po który wyciąga on swoją kostropatą rękę. Dlaczego kostropatą, ano dlatego, że własną ręką ustanowił on na okoliczność ryby, stawki podatku VAT, które jakby należało się spodziewać, powinny być takie same dla każdej rybnej potrawy.

I w tym cały problem, ponieważ stawki te wcale nie są takie same, a na dodatek i rybki świąteczne są opisywane w taki sposób, że trudno jest się zorientować, czy nasza ryba ma dodatek w postaci właściwej stawki.

Może to i zabrzmi żartobliwie, ale stawka podatku od rybki jest istotną jej przyprawą, przez co może się przyczyniać do smaku rybnej potrawy. Kiedy tak będzie, ano wtedy, gdy stawka VAT będzie właściwie dobrana – wtedy ryba, z natury będąc smaczna, będzie również przyjazna dla kasy sprzedawcy, bo od strony fiskusa nic nie będzie mu groziło. Ale może być i tak, że stawka VAT nie będzie właściwa, a wtedy sprzedawana rybka może stanąć przysłowiową ością (w domyśle podatkową) w tejże kasie sprzedawcy.

Ość ta może być w postaci zbyt wysokiej stawki – wtedy będzie ona miała charakter cenowy, bo nabywcy rybek nie lubią płacić za nie więcej niż trzeba. Ale może być i tak, że stawka będzie zbyt niska – wtedy cieszyli się będą nabywcy, bo rybka będzie tańsza, ale nie ucieszy się fiskus, bo on swoje chce dostać, a gdy dostanie za mało to upomni się jeszcze o nawiązkę w postaci odsetek, które to okoliczności spowodują, że stawka będzie wyłącznie ością fiskalną w kasie sprzedawcy.

Spróbujmy się zatem przygotować do tego, aby nasza ryba wigilijna nie była dla nas podatników VAT ością w gardle, która może zmącić miłą atmosferę, otaczającą na w czasie poświątecznym, a nawet i dłużej, bo fiskus o swój VAT może się upominać przez kolejnych 5 lat. W tym celu warto sobie przypomnieć jaką stawkę podatku VAT musimy zastosować do rybek sprzedawanych przez nas na świąteczne stoły, w związku z czym poniżej kilka słów na ten temat.

Ryby i pozostałe produkty rybactwa

Problem stawki podatku VAT dla ryb świeżych i mrożonych wyjaśniają nam niżej wskazane przepisy ustawy o VAT (art. 41 ust. 1-2a, art. 146a pkt. 1-2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. nr 11, poz. 1054 ze zm.) oraz przepisy przepisy art. 19 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z wykonaniem ustawy budżetowej (Dz.U. nr 238, poz. 1578). W oparciu o ich brzmienie powiedzieć muszę, że w załączniku nr 10 dodanym do ustawy o VAT, wyliczone zostały  towary i usługi opodatkowane 5% stawką podatku VAT.

W poz. 16 tegoż załącznika wymienione zostały ryby oraz pozostałe produkty rybactwa, zaliczane na podstawie przepisów rozporządzenia PKWiU do działu 03. W dziale tym wymienione zostały zarówno ryby morskie, jak i słodkowodne, a także skorupiaki, mięczaki oraz ostrygi (te zwierzęta także zaliczone są do ryb, chociaż to dość dziwne) – świeże, mrożone, schłodzone oraz żywe.

W kolejności pod poz. 18 załącznika nr 10 ustawy o VAT wymienione zostały ryby, skorupiaki oraz mięczaki przetworzone i zakonserwowane, które zgodnie z PKWiU opisane są symbolem 10.20. Do tych przetworzonych zaliczają się:

•    filety rybne świeże i zamrożone,
•    ryby i filety: suszone, solone, wędzone lub zakonserwowane w inny sposób, np. w oleju,
•    skorupiaki, mięczaki: zamrożone, solone, wędzone, zakonserwowane lub przetworzone w inny sposób np. w oleju.

Dania gotowe z ryb i innych produktów rybactwa

Zgodnie z opisem poz. 42 załącznika nr 3 do ustawy o VAT dania gotowe, zaliczone według PKWiU do grupowania 10.85.1 opodatkowane są 8% stawką VAT. Stąd też na podstawie opisu wskazanego grupowania PKWiU powiedzieć muszę, że jeżeli sprzedawane przez nas ryby i inne produkty rybactwa, a także i inne wyroby z ryb będą przetworzone w procesach kulinarnych w taki sposób, że gotowe będą do spożycia, to zastosowanie znajdzie tu 8% stawka VAT. Takowa stawka będzie miała również zastosowanie do dań rybnych sprzedawanych w ramach cateringu, co jest dość częstą formą oferowania dań świątecznych.

Ryba wigilijna podana do stołu

Coraz częściej zdarza się, że ludzie spędzają Święta Bożego Narodzenia w ośrodkach wypoczynkowych, w ramach czego otrzymują świadczenie w postaci kolacji wigilijnej podanej do stołu. Wtedy niezależnie od tego, czy do stołu podadzą żywą rybę lub inne żywe produkty rybactwa, czy też podadzą te produkty po ich przetworzeniu w takie samo danie, jakie jest sprzedawane w ramach usługi cateringu – czyli po zapakowaniu na wynos, zastosowanie znajdzie 8% stawka VAT.

Bóg się rodzi moc truchleje....

Przypomniawszy sobie właściwe stawki podatku VAT, jakie powinniśmy stosować do sprzedaży przysłowiowej Ryby Wigilijnej, pozostaje nam jedynie życzyć Szanownym Czytelnikom spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, a w tygodniu je poprzedzającym góry sprzedanych ryb, natomiast w okresie poświątecznym i przez najbliższych 5 lat amnezji fiskusa o Waszym istnieniu,

czego z całego serca życzy Państwu
zespół Eksprtaxa

Powiązane artykuły (wg słów kluczowych)

powrót VAT Ryba wigilijna. Stawka VAT

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________