ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Rozliczenie najmu budynku użytkowo-mieszkalnego a VAT

wtorek, 13 marca 2012 22:46

Rozliczenie najmu budynku użytkowo-mieszkalnego a VAT

Napisane przez  Marian Szałucki, doradca podatkowy

Osoba fizyczna prowadząca od 2008 r. działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, rozliczająca się według KPiR i będąca w jej ramach czynnym podatnikiem VAT, nabyła przed zawarciem związku małżeńskiego niezabudowaną nieruchomość. Następnie wybudowała budynek użytkowo-mieszkalny. Jak rozliczyć przychody z tytułu umowy najmu budynku użytkowo-mieszkalnego?

Budynek był wznoszony ze środków kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty wspólnie przez małżonków którzy posiadają wspólny ustrój majątkowy małżeński (osoba prowadząca działalność jest głównym kredytobiorcą). Wszystkie dokumenty związane z budową, faktury oraz umowy na media zawarte są na imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność, która występuje tam jako osoba prywatna. W budynku zlokalizowana jest jedna kotłownia, wspólna dla części mieszkalnej i użytkowej.

W roku 2009 osoba prowadząca działalność rozszerzyła wpis do ewidencji działalności o usługi najmu lokali, ponieważ zamierzała ona wprowadzenie części użytkowej budynku na stan środków trwałych w celu wynajmowania znajdujących się tam lokali. W takcie budowy nie był odliczany podatek naliczony, a budynek dopuszczony został do użytkowania przez nadzór budowlany.

W jaki sposób ustalić współczynnik wykorzystana kotłowni dla celów lokali użytkowych i dla celów mieszkalnych?

Możliwe jest rozliczenie najmu lokali użytkowych, jak poniżej:...

 


powrót VAT Rozliczenie najmu budynku użytkowo-mieszkalnego a VAT

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________