ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót ZUS i Prawo pracy ZUS będzie wypłacał emerytury kapitałowe?

piątek, 16 marca 2012 18:01

ZUS będzie wypłacał emerytury kapitałowe?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Wypłata emerytur kapitałowych będzie zadaniem które, jak wiele innych, ZUS wykona efektywnie - zapewnił w rozmowie z Rzeczpospolitą prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Wypłata emerytur z II filara dla pierwszych roczników zreformowanego systemu rozpocznie się już w 2014 r.

Serwis internetowy ZUS podał, że zgodnie z propozycją Ministra Finansów Jana Rostowskiego wypłatą dożywotnich emerytur kapitałowych powinien zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie specjalnie do tego celu powołane zakłady emerytalne. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk nie ma wątpliwości, że ZUS podoła temu zadaniu. Zarządzanie przekazanymi środkami finansowymi - zdaniem prezesa - mogłoby się odbywać do pewnego poziomu przez sam ZUS, przede wszystkim poprzez inwestycje w bezpieczne papiery. Ponadto powinien zostać rozpisany przetarg na instytucję zarządzającą tymi środkami, czyli tzw. asset menegment.

Zanim jednak do tego dojdzie, Zakład czeka jeszcze wiele zmian. Do 2014 roku, czyli momentu w którym uprawnienia do emerytury ze zreformowanego sytemu nabędą pierwsi ubezpieczeni, ZUS dokona ważnego przełomu w cyfryzacji swoich usług. Już w czerwcu tego roku rusza nowy portal internetowy, który uczyni sprawy zabezpieczenia społecznego o wiele bardziej przejrzystymi. Wpływ na to będzie miała przede wszystkim możliwość nieograniczonego wglądu każdego Klienta w swoje indywidualne konto w ZUS za pośrednictwem internetu. - Bo ZUS musi być przyjazny dla swoich Klientów i podążać za nowymi technologiami - stwierdził w rozmowie z Rzeczpospolitą Prezes Derdziuk.

powrót ZUS i Prawo pracy ZUS będzie wypłacał emerytury kapitałowe?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________