Rozliczenie pracy w Belgii w PIT/ZG
 

ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Rozliczenie pracy w Belgii w PIT/ZG

poniedziałek, 26 marca 2012 17:07

Rozliczenie pracy w Belgii w PIT/ZG

Napisane przez  Marian Szałucki, doradca podatkowy

Sprawdź, jak rozliczyć pracę za granicą, np. w Belgii, jeżeli pracodawca nie podpisał z Tobą umowy ani nie przysłał zagranicznego rozliczenia podatkowego.

Osoba fizyczna pracowała w 2011 r. przez 22 dni w Belgii przy zbiorze owoców, będąc zatrudniona na podstawie karty zbiorów (plukkart) i była ubezpieczona przez belgijskiego pracodawcę. W związku z tą pracą po powrocie z Belgii do ZUS zostały dostarczone zaległe formularze A-1.

Podatnik miał wątpliwości czy powinien czekać na jakiś PIT z Belgii, żeby móc się złożyć PIT/ZG dotyczący dochodu osiągniętego za granicą. Nie wiedział też czy belgijski pracodawca w ogóle przyśle jakiś PIT z Belgii, skoro nie otrzymał wcześniej żadnej umowy o pracę, np. na czas określony, zlecenie lub o dzieło.

Ponadto podatnik nie miał pewności jaką kwotę powinien wpisać do PIT/ZG oraz czy dostarczenie do ZUS formularza A-1 ma jakieś znaczenie dla skutków podatkowych z tytułu pracy w Belgii.

Formularz A1 składany jest do ZUS jedynie na okoliczność podlegania ubezpieczeniu społecznemu w określonym państwie członkowskim UE (oraz w Szwajcarii). Z tego też względu zasadniczo nie ma on znaczenia skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadkach ich pracy w innym państwie członkowskim UE. Jednakże zapłacone w nim składki na ubezpieczenia podlegają odliczeniu w zeznaniu PIT-36 na takich samych zasadach jak składki zapłacone w Polsce....


 

powrót Podatki dochodowe Rozliczenie pracy w Belgii w PIT/ZG

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________