ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Układanie wiązanek i bukietów. Stawka VAT

czwartek, 26 kwietnia 2012 19:14

Układanie wiązanek i bukietów. Stawka VAT

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Czy oprócz zmiany stawek VAT na kwiaty i dodatki do bukietów uległ również sposób kwalifikacji usługi układania wiązanek i bukietów dla potrzeb określenia stawki VAT?

Podatniczka w ramach działalności gospodarczej prowadzi kwiaciarnię. W działalności tej podatniczka wykonuje także usługi układania bukietów. W skład bukietów i wiązanek wchodzą produkty objęte zarówno 8%, jak i 23% stawką podatku VAT. Dotychczas, tj. do czasu zmiany przepisów od stycznia 2011 r., podatniczka stosowała stawkę podatku VAT w wysokości 7% - na usługę układania wiązanek i bukietów, niezależnie od stawek na towary zużyte do ich wytwarzania, ze względu na fakt, że dokonuje dostawy gotowego produktu (bukiety, wiązanki i wieńce).

Sprzedawane bukiety i wieńce są układane ze składników naturalnych oraz sztucznych, przy czym w skład wieńców lub bukietów wchodzą produkty żywe (kwiaty cięte) objęte 8% stawką VAT oraz dodatki żywe (liście) i elementy sztuczne, tj. wstążki, korale, motylki i inne objęte 23% stawką VAT. Zdecydowaną większość powstałego bukietu czy wieńca stanowią kwiaty cięte. Bukiety i wieńce są sklasyfikowane w grupowaniu w PKWiU 01.19.21.0 (kwiaty cięte i pączki kwiatowe).

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z dostawą, na którą składa się kilka elementów, a mianowicie przedmiotem dostawy są kwiaty cięte przybrane dodatkami żywymi (liście) oraz dodatkami dekoracyjnymi.

O ile będące przedmiotem dostawy bukiety i wieńce mieszczą się w grupowaniu PKWiU - 01.19.21.0., to ich dostawę należy opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 8% (na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 1 załącznika nr 3 do tej ustawy).
Należy podkreślić, że niniejszą interpretację oparto na założeniu, że sprzedawane przez Panią bukiety i wieńce faktycznie mieszczą się w PKWiU 01.19.21.0.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 24 października 2011 r. (ITPP1/443-956/11/JJ).

powrót VAT Układanie wiązanek i bukietów. Stawka VAT

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________