ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Rewolucyjne zmiany w VAT! Zwroty w ciągu 30 dni?

piątek, 08 czerwca 2012 15:38

Rewolucyjne zmiany w VAT! Zwroty w ciągu 30 dni?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Ministerstwo Gospodarki planuje zmodyfikować status "małego podatnika" w VAT i w podatku dochodowym. Obecnie mały podatnik to ten, u którego obrót nie przekracza 1.200.000 euro. Kwota graniczna ma wzrosnąć do 2.000.000 euro, dzięki czemu większa liczba przedsiębiorców uzyska ten status.

Przepisy podatkowe oraz ustawy o rachunkowości jako próg dla uproszczonej ewidencji księgowej oraz statusu małego podatnika odwołują się do 1.200.000 euro. Posiadanie statusu małego podatnika wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorców. Między innymi jest to możliwość jednorazowej przyspieszonej amortyzacji niektórych środków trwałych. W VAT daje możliwość stosowania metody kasowej rozliczania podatku.

Zmiana pozwoli na objęcie uproszczeniami rachunkowymi i podatkowymi większej liczby podatników. Przedsiębiorcy oceniają to jako dobry kierunek dla proponowanych zmian.

Druga propozycja to jeden termin dla zwrotów nadpłaty w podatkach dochodowych oraz zwrotu różnicy w VAT. Termin miałby wynieść 30 dni od złożenia deklaracji podatkowej. Ta propozycja wydaje się mało realna, aczkolwiek jest bardzo korzystna dla podatników. Obecnie w VAT to 60 dni (po spełnieniu pewnych warunków 25 dni lub 180 dni w niektórych wypadkach szczególnych).

Równie rewolucyjne zmiany dotyczą zasad kasowego rozliczenia VAT. Miałby zniknąć ograniczony do 90 dni termin powstania obowiązku podatkowego w metodzie kasowej (obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi),a także obowiązek kwartalnego rozliczania podatku.

Kasowo mógłby się rozliczać podatnik który ma obrót do 2.000.000 euro oraz nie byłoby obowiązku zapłaty podatku od transakcji w których nabywcą jest organ władzy publicznej, jeżeli nie dokonał płatności za nabyte towary i usługi.

Jednocześnie brak zapłaty za fakturę byłby skorelowany z brakiem prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z takiej faktury. Zmiany te mają prowadzić do likwidacji zatorów płatniczych, które są najbardziej uciążliwe dla małych przedsiębiorców.

Proponowane zmiany mogłyby wejść w życie od nowego roku 2013. Projekt ustawy znajduje się w trakcie konsultacji międzyresortowych. Istotne jest tu stanowisko Ministerstwa Finansów.

powrót VAT Rewolucyjne zmiany w VAT! Zwroty w ciągu 30 dni?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________