ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Nieobowiązkowa opieka medyczna dla pracownika

środa, 05 maja 2010 16:02

Nieobowiązkowa opieka medyczna dla pracownika

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Ministerstwo Finansów nie znajduje uzasadnienia do zmiany obecnego stanu prawnego w zakresie dotyczącym finansowania pracownikom przez pracodawców nieobowiązkowej opieki medycznej. Tak wynika z odpowiedzi Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską z dnia 29 kwietnia 2010 r.

Przypomnieć należy, że Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 25 marca 2010 r., skierował tą kwestię do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów NSA.


Tzw. abonamenty medyczne obejmujące opieką medyczną pracowników, czasem wraz z członkami ich rodzin lub opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego w firmach ubezpieczeniowych pozwalają pracodawcom poniesione wydatki na sfinansowanie opieki medycznej dla pracowników zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Od dnia 1 stycznia 2007 r. nie obowiązuje ograniczenie dotyczące możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Nowelizacja w tym zakresie objęła zarówno ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Dlatego też w obecnym stanie prawnym pracodawca ponoszący wydatki na zapewnienie opieki zdrowotnej pracowników zarówno tej o charakterze obowiązkowym (np. medycyna pracy), jak i wykraczającej poza ten zakres, może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Po stronie pracowników natomiast wartość wykupionej przez pracodawcę opieki medycznej wykraczającej poza obszar określony w przepisach Kodeksu pracy i innych ustaw stanowi nieodpłatne świadczenie będące przychodem ze stosunku pracy.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Podatki dochodowe Nieobowiązkowa opieka medyczna dla pracownika

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________