ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Co z bankowozami?

środa, 03 października 2012 10:17

Co z bankowozami?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Organy podatkowe wydają negatywne interpretacje dotyczące możliwości odliczenia całego VAT z faktury zakupu bankowozu lub leasingu takiego pojazdu specjalnego.

Między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2012 r., IPTPP4/443-325/12-4/JM) uznał, że w związku z faktem nabycia lub leasingiem bankowozu, podatnik nie nabędzie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu lub z faktur dokumentujących raty leasingowe.

Prawo to przysługuje w związku z zakupem pojazdu o specjalnym przeznaczeniu, wykorzystywanie bankowozu do celów innych niż jego przeznaczenie, wyklucza możliwość skorzystania z niego.

Aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z leasingiem oraz z zakupem samochodu o specjalnym przeznaczeniu (np. bankowozu), pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne. Tytułem przykładu należy wskazać wykorzystywanie bankowozu do świadczenia usług przewozu wartości pieniężnych.

Nie jest natomiast taką działalnością prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw, z którym wiąże się obsługa gotówkowa działalności podatnika przewóz gotówki z utargów, przewóz pensji dla pracowników.

Podatnikowi zatem nie będzie przysługiwać prawo do odliczania w pełnej wysokości podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej zakup lub leasing pojazdu specjalnego typu bankowóz.

powrót VAT Co z bankowozami?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________