ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Likwidacja ulgi internetowej nie będzie definitywna?

wtorek, 16 października 2012 14:45

Likwidacja ulgi internetowej nie będzie definitywna?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Minister Finansów zapewnia, że jeśli w czasie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawi się pomysł zachowania ulgi internetowej dla osób zaczynających korzystać z Internetu, Ministerstwo Finansów nie będzie protestować. Nie wiadomo jednak, kogo miałaby dotyczyć taka ulga.

Przyczyną wprowadzenia ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet była chęć skompensowania wzrostu cen za tego typu usługi, w związku z planowanym wprowadzeniem 22% podatku VAT na usługi dostępu do Internetu.

Od tego czasu nastąpiło już obniżenie cen tych usług, stąd nie ma uzasadnienia dla utrzymywania ulgi z tego tytułu. W opinii ekspertów ulgę jednak należałoby pozostawić i tak ukształtować aby odebrać ją (ewentualnie) osobom o wysokich dochodach, nie pozbawiając jej osób o dochodach najniższych. Uzasadnione byłoby na przykład gdyby przysługiwała ona osobom o niskich dochodach oraz utrzymującym osoby uczące się.

Ulga na Internet jest najpowszechniej wykorzystywaną ulgą podatkową. Korzystanie z nowoczesnych technologii, w tym również z Internetu, w coraz większym stopniu warunkuje pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Za 2011 r. liczba podatników którzy skorzystali z ulgi na Internet wyniosła 4.137.131 (to 17,01% podatników), kwota odliczeń: 2.383.566 zł, a przeciętna kwota odliczenia wyniosła: 576 zł.

powrót Podatki dochodowe Likwidacja ulgi internetowej nie będzie definitywna?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________