ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Akcyza Susz tytoniowy od 2013 zostaje objęty akcyzą!

wtorek, 16 października 2012 18:16

Susz tytoniowy od 2013 zostaje objęty akcyzą!

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Obecnie suchy tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym nie podlega akcyzie. Od 2013 r. to się zmieni. Projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje, że susz tytoniowy zostanie wyrobem akcyzowym.

Zostanie on opodatkowany akcyzą w sytuacji, gdy będzie sprzedawany innym podmiotom niż podmioty będące pośredniczącymi podmiotami tytoniowymi  lub prowadzącymi składy podatkowe. Opodatkowane będzie także nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz import takiego tytoniu. Opodatkowaniu będzie podlegać także nabycie lub posiadanie suszu przez inny podmiot, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu który dokonał sprzedaży tego suszu.

Obowiązek podatkowy powstanie np. w stosunku do plantatora, który sam taki susz wyprodukował.

Susz tytoniowy nie będzie podlegał procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Będzie też banderolowany w przypadku sprzedaży w opakowaniu nie luzem.

Stawka akcyzy wyniesie 218,40 zł za kilogram. W przypadku naruszenia obowiązku oznaczania znakami akcyzy suszu, stawka akcyzy wyniesie 436,80 zł za kilogram.

Aby zostać podmiotem pośredniczącym będzie trzeba zawiadomić naczelnika urzędu celnego o zamiarze dokonywania sprzedaży suszu. Nie będzie to dotyczyć rolników, którzy będą posiadać ten status bez obowiązku zawiadamiania organów podatkowych (naczelnik urzędu celnego) o zamiarze handlu suszem własnej produkcji.

powrót Akcyza Susz tytoniowy od 2013 zostaje objęty akcyzą!

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________