ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Inne Kantory internetowe

czwartek, 15 listopada 2012 14:22

Kantory internetowe

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Coraz popularniejsza jest działalność kantorów internetowych. Działalność zwykłych kantorów wymiany walut jest uregulowana prawem dewizowym i wymaga spełnienia wielu warunków dla uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.

Obowiązujące prawo dewizowe precyzuje, jak ma wyglądać kantor, natomiast brak jest obecnie kontroli nad tego typu działalnością prowadzoną w sieci, mimo że ich miesięczny poziom obrotu walutą sięga nierzadko setek milionów złotych.

Nie ulega wątpliwości, że w ciągu ostatnich lat działalność kantorów internetowych stała się bardzo popularna. W roku 2011 było ich siedem, zaś obecnie jest ich już kilkadziesiąt.

Według przybliżonych szacunków w Internecie kupuje walutę prawie 150.000 osób spłacających kredyty walutowe, co stanowi około 20–25% wszystkich zadłużonych we frankach i w euro. Łącznie takich osób jest dzisiaj około 700.000, co wskazuje, że potencjał rozwojowy rynku jest duży.

Stąd też w sieci powstaje coraz więcej kantorów, jak również wiele działających do tej pory w sposób tradycyjny, przenosi swą działalność do Internetu lub też buduje internetowe platformy do wymiany walut.

Działalność w ramach tradycyjnego kantoru wymiany walut należy zgłosić w Narodowym Banku Polskim w celu uzyskania zezwolenia. Natomiast otwarcie tego rodzaju działalności w sieci nie wymaga uzyskania zezwolenia. Oznacza to tym samym, że internetowe platformy walutowe nie są obecnie przez nikogo nadzorowane.

Ministerstwo Finansów zastanawia się czy podjąć w najbliższym czasie prace w zakresie opracowania stosownych uregulowań prawnych dotyczących działalności kantorów internetowych.

 

powrót Inne Kantory internetowe

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________