ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót ZUS i Prawo pracy Dłuższe urlopy macierzyńskie w 2013

wtorek, 04 grudnia 2012 16:33

Dłuższe urlopy macierzyńskie w 2013

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Rząd przyjął w dniu 8 listopada 2012 r. pakiet ustaw, które mają ułatwić godzenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawił szczegóły rozwiązań, dotyczących wydłużenia do roku czasu urlopu macierzyńskiego. Zapowiedział, że urlopy mają zostać wydłużone od 1 września 2013 r.

Z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto w momencie wejścia w życie ustawy będzie uprawniony do urlopu macierzyńskiego. Osoba, która w dniu 1 września 2013 r. będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku. Od 20 tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku. Ma to zachęcić do stopniowego powrotu do pracy zawodowej.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Od dnia 1 września 2013 r. będzie wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można wydłużyć go o kolejne 26 tygodni. W czasie urlopu w wymiarze półrocznym rodzic będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma zasiłek w wysokości 80%.

Drugą część urlopu będzie można wykorzystać, dzieląc ją na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak tylko w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będzie też możliwość wymieniania się między rodzicami urlopem, także w dodatkowej jego części. Już teraz po 14 tygodniach matka może zrezygnować w urlopu na rzecz ojca. Wydłużenie urlopów ma zachęcić rodziców do dzielenia się opieką nad dzieckiem.

powrót ZUS i Prawo pracy Dłuższe urlopy macierzyńskie w 2013

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________