ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Akcyza Akcyza od mokrych liści tytoniu

poniedziałek, 16 września 2013 12:52

Akcyza od mokrych liści tytoniu

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Od dnia 1 stycznia 2013 r. podatkowi akcyzowemu podlega susz tytoniowy. Rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji w sprawie podatku akcyzowego przewiduje nowy wzór deklaracji dla suszu tytoniowego (AKC-ST/AKC-STn).

 

Nowy formularz należy stosować począwszy od rozliczenia za styczeń 2013 r., tak stanowi rozporządzenie Ministra Finansów z 3 stycznia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 34).

Problem powstaje jeśli sprzedawca sprzedaję mokre liście tytoniu. Nie są one suszem tytoniowym. Potwierdził to\ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który orzekł, że przedsiębiorca sprzedający wilgotne, nieprzetworzone i zamknięte w plastikowym worku liście tytoniu, nie powinien płacić akcyzy. Ich zawilgocenie wynosi co najmniej 25 proc. (jest ono mierzone na kilku etapach przed sprzedażą). Przedsiębiorca zamierzał nieodpłatnie udostępniać swoim klientom maszynę do ich pocięcia na miejscu. Zaznaczył, że będzie przy tym informował, iż pocięte liście nie nadają się do palenia, można je natomiast stosować np. jako ściółkę dla zwierząt albo zrobionym z nich wywarem opryskiwać rośliny.

Fiskus twierdził, że skręcanie papierosów w punkcie, który udostępnia maszynkę samoobsługową i sprzedaje tytoń, nie jest opodatkowane. Natomiast krótkotrwała dzierżawa maszynek do skręcania papierosów nie jest opodatkowana, ale daninę trzeba zapłacić wcześniej: od wilgotnego tytoniu.

WSA w Rzeszowie nie podzielił stanowiska Ministra Finansów, że celem ustawodawcy było to, aby za susz tytoniowy uznać każdą część tytoniu, która nie jest połączona z żywą rośliną, niezależnie od stopnia jej przetworzenia, przeznaczenia i wilgotności. W ocenie sądu nie można twierdzić, że jeśli liść tytoniu jest oderwany od żywej rośliny, to trzeba go uznać za suchy i w efekcie opodatkować jego sprzedaż.

powrót Akcyza Akcyza od mokrych liści tytoniu

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________