ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Samochody dla działalności. Będzie pełne odliczenie VAT naliczonego!

środa, 18 grudnia 2013 17:38

Samochody dla działalności. Będzie pełne odliczenie VAT naliczonego!

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Do czasu uchwalenia nowych przepisów ograniczających po raz kolejny możliwość odliczenia całego podatku przy nabyciu, przedsiębiorcy kupujący auta do działalności gospodarczej mogą odliczyć cały VAT naliczony, pod warunkiem spełnienia przez nabywany samochód wymagań określonych przepisami. Nie wiadomo jak długo potrwa przygotowanie nowych rozwiązań. planowane jest ograniczenie możliwości odliczenia do 8.000 zł.

Natomiast od dnia 1 stycznia podatnicy odliczą cały VAT od nabycia pojazdów posiadających świadectwo homologacji ciężarowej producenta. Pojazd zaklasyfikowany do grupy N1
będzie musiał umożliwiać załadunek towarów przez zaprojektowane i skonstruowane w tym celu tylne drzwi, klapę tylną lub drzwi boczne.

Gdy pojazd będzie wyposażony tylko w jeden rząd siedzeń lub jedno siedzenie kierowcy, minimalna wysokość otworu ładunkowego będzie musiała wynosić 600 mm (chodzi o pionową linię między najbliższymi płaszczyznami); a w przypadku gdy pojazd jest wyposażony przynajmniej w dwa rzędy siedzeń – minimalna wysokość otworu ładunkowego to 800 mm, a powierzchnia tego otworu – przynajmniej 12.800 cm.
Powierzchnia załadunkowa przestrzeni ładunkowej (części pojazdu znajdującej się za rzędami siedzeń lub za siedzeniem kierowcy) będzie musiała być płaska, a gdy pojazd jest wyposażony tylko w jeden rząd siedzeń lub jedno siedzenie, minimalna długość przestrzeni ładunkowej musi wynosić 40% rozstawu osi; w przypadku gdy pojazd jest wyposażony przynajmniej w dwa rzędy siedzeń – 30% rozstawu osi.

Od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia implementacji decyzji derogacyjnej obowiązywać będą zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy o VAT". Tym samym od początku przyszłego roku przedsiębiorcy mają prawo do pełnego odliczania VAT m.in także od aut "z kratką".

powrót VAT Samochody dla działalności. Będzie pełne odliczenie VAT naliczonego!

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________