ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Akcyza Picup to dla akcyzy samochód osobowy

wtorek, 25 marca 2014 22:39

Picup to dla akcyzy samochód osobowy

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Dla potrzeb podatku akcyzowego samochody typu pickup nawet gdy mają homologację ciężarową, są uznawane za samochody osobowe (mieszczą się w pozycji CN 8703 samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób).

Decydujące znaczenie mają noty wyjaśniające do klasyfikacji towarowej CN (tzw. Nomenklatury Scalonej, zawarte w załączniku do obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2006 r. (M.P. nr 86, poz. 880), które posługują się oznaczeniem kodu CN). Tak w wyroku z 25 marca 2014 r. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Podobne wyroki wcześniej wydawały Wojewódzkie Sądy Administracyjne (np. wyrok z dnia 26 kwietnia 2013 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (I SA/Wr 194/13, wyrok NSA z dnia 4 października 2011 r. I SA/Gd 685/11).

Noty wyjaśniające w sposób opisowy wskazują kryteria i cechy pozwalające dokonać rozróżnienia towarów, celem ich prawidłowego zakwalifikowania do kodu CN. W pozycji CN 8703 określenie samochody osobowo - towarowe oznacza pojazdy przeznaczone do przewozu najwyżej dziewięciu osób (wraz z kierowcą), których wnętrze może być używane bez zmiany konstrukcji do przewozu zarówno osób, jak i towarów. Ponadto przyjmuje się, że decydujące znaczenie dla kwalifikowania pojazdów wielozadaniowych do tej pozycji mają cechy pojazdu, które potwierdzają, że są to pojazdy przeznaczone raczej do przewozu osób niż do transportu towarów i podają szereg cech świadczących o charakterze pojazdu.

Zgodnie ze zmianą do Not Wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej z 31 marca 2007 r., opublikowaną Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C74/01, pozycja CN 8703 obejmuje także pojazdy wielofunkcyjne typu pickup. Pojazdy tego typu mają być jednak kwalifikowane do pozycji CN 8704, jeżeli maksymalna wewnętrzna długość podłogi do transportu towarów jest większa niż 50 % długości rozstawu osi pojazdu lub jeżeli posiadają one więcej niż dwie osie.

Wyrok odnosi się do takich samochodów jak np. Mitsubishi L200, Nissan Navara, Toyota Hilux, TATA Xenon, Ford Ranger, Ssangyong Actyon Sports, Fiat Strada, Volkswagen Saveiro, Dacia Logan pick-up, Hummer H2.

powrót Akcyza Picup to dla akcyzy samochód osobowy

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________