ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Jazdy prywatne pracowników samochodami służbowymi

wtorek, 28 października 2014 01:16

Jazdy prywatne pracowników samochodami służbowymi

Napisane przez  Dorota Ryterska

Pytanie: Czy za używanie służbowych samochodów na potrzeby prywatne pracowników należy wystawiać faktury wewnętrzne?

Pracownicy naszej firmy zgodnie z regulaminem mogą używać samochodów do przejazdów prywatnych. Paliwo do samochodów jest opłacane z firmowych kart paliwowych, jednak część paliwa do jazd prywatnych pokrywają pracownicy. Samochody są w leasingu operacyjnym.

Ekspertax odpowiada: Obecnie faktur wewnętrznych się nie wystawia. Podatnicy VAT, którzy dokonują dostaw towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, faktury wystawiają na ich żądanie (art. 106b ustawy o VAT).

W opisanym przypadku faktur nie trzeba wystawiać, ale trzeba opodatkować sprzedaż paliwa, ponieważ jest ono wykorzystywane przez pracowników dla ich celów prywatnych. W tej części do zakupionego paliwa nie ma zastosowania zakaz odliczania podatku od paliwa, ponieważ to nie pracodawca, jako podatnik VAT wykorzystuje je do samochodów osobowych (art. 88a ustawy o VAT).

Podstawa prawna:

• art. art. 88a, art. 106b ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Dorota Ryterska, prawnik w Spółce Doradztwa Podatkowego Ekspertax

powrót VAT Jazdy prywatne pracowników samochodami służbowymi

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________