ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Akcyza Ewidencje wyrobów akcyzowych

środa, 01 września 2010 15:48

Ewidencje wyrobów akcyzowych

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Od dnia 1 września 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie niektórych ewidencji wyrobów akcyzowych (Dz.U. nr 158, poz. 1062).

Określa ono sposób prowadzenia oraz szczegółowy zakres danych, które powinny znaleźć się w ewidencjach wyrobów akcyzowych. Ewidencje muszą być prowadzone w sposób ciągły i umożliwiający identyfikację obrotu wyrobami akcyzowymi. Wpisy muszą być dokonywane w sposób trwały i wyraźny, a wszelkie zmiany i poprawki nanoszone tak, by pierwotny tekst pozostał czytelny i parafowane z podaniem daty wprowadzenia.

Ewidencje wyrobów akcyzowych muszą prowadzić:

1) zarejestrowani wysyłający,

2) wysyłający wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy,

3) zarejestrowani odbiorcy nabywający takie wyroby wewnątrzwspólnotowo,

4) podmioty nabywające na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wyroby z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego i

5) przedstawiciele podatkowi.

Ostatniego dnia każdego miesiąca, podmiot prowadzący ewidencję musi dokonać zamknięcia i miesięcznego podsumowania ewidencji i raport z tego podsumowania przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego. Natomiast ewidencja prowadzona w formie elektronicznej musi wymaga posiadania pisemnej instrukcji obsługi wykorzystywanego programu komputerowego, a kopie takich ewidencji muszą być przechowywane, w formie zapisu na informatycznych nośnikach danych lub w formie wydruku sporządzonego za okresy jednodniowe.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Akcyza Ewidencje wyrobów akcyzowych

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________