ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Inne Jak uniknąć zwrotu dokumentów rejestracyjnych złożonych do KRS?

środa, 10 listopada 2010 22:47

Jak uniknąć zwrotu dokumentów rejestracyjnych złożonych do KRS?

Napisane przez  Dorota Ryterska, prawnik

Czytelnicy pytają: Zakładasz spółkę z o.o. aby prowadzić biznes? Mimo tzw. jednego okienka, nie jest to proste. Sąd, który na podstawie złożonych przez Ciebie dokumentów powinien zarejestrować Twoją spółkę restrykcyjnie przestrzega prawa. Nie odpuści Ci żadnej pomyłki ani błędu. Co zrobić, gdy sąd zwrócił Ci dokumenty?

 

Ekspertax odpowiada: Rejestrując podmiot gospodarczy składasz m.in. w sądzie rejestrowym dokumenty na urzędowych formularzach. Nie obejdzie się bez stosownej opłaty. Dla spółki z o.o. jest to 1.500 zł.

Jeżeli nieprawidłowo wypełnisz którykolwiek z wymaganych formularzy, sąd wyda zarządzenie o zwrocie dokumentów i spółki nie zarejestrujesz.

Jeśli sąd już wydał takie zarządzenie (w osobnie referendarza sądowego) masz na prawidłowe wypełnienie i ponowne złożenie tych samych dokumentów tylko 7 dni. Jeśli dotrzymasz terminu i uzupełnisz błędy sąd zaliczy ponownie złożone dokumenty na poczet pierwotnego wniosku i uiszczonej opłaty. Jeśli nie, stracisz opłaty i ponownie musisz rozpocząć proces rejestracji.

Między innymi wypełniając formularz WM dotyczący rodzajów prowadzonej działalności wskazując kody PKD musisz wskazać jakiego rodzaju działalność zamierzasz prowadzić. Wydaje się, że to proste. A jednak nie. W formularzu WM do każdego opisu działalności wolno przypisac tylko jeden kod PKD. Jeśli wymienisz kilka kodów po przecinku, sąd zwróci Ci wniosek i spółki nie zarejestrujesz.

Jest jeszcze jeden haczyk: ponowne złożenie dokumentów, nawet gdy zaliczone zostaną na pierwotny wniosek wymaga złożenia jeszcze raz wszystkich dokumentów, nawet tych prawidłowo wypełnionych, w oryginale.

Zapewne składałeś akt notarialny, notarialnie poświadczone wzory podpisów, inne dokumenty wymagające czynności notariusza, oznacza to, że i te dokumenty musisz złożyć ponownie i to w oryginale, a nie jest to czynność tania.

Oszczędź sobie kosztów i kolejnych wizyt w sądzie rejestrowym. Prawidłowo wypełnij wnioski, albo zasięgnij fachowej porady u eksperta.

Dorota Ryterska, prawnik

powrót Inne Jak uniknąć zwrotu dokumentów rejestracyjnych złożonych do KRS?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________