ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Stawka VAT na sprzedaż jabłek gruszek, śliwek czereśni i wiśni

wtorek, 04 stycznia 2011 12:24

Stawka VAT na sprzedaż jabłek gruszek, śliwek czereśni i wiśni

Napisane przez  Dorota Ryterska, prawnik

Czytelnicy pytają: Jaka stawka będzie teraz obowiązywać na owoce takie jak jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie i wiśnie?

 

Ekspertax odpowiada: Śliwki, czereśnie i wiśnie, jako owoce pestkowe opodatkowane są stawką 5% VAT. Jabłka i gruszki, jako owoce ziarnkowe opodatkowane są stawką 5% VAT.

Owoce świeże i mrożone: winogrona – PKWiU 01.24.1; pestkowe, ziarnkowe – PKWiU 01.24; jagody, żurawina, borówki, maliny, porzeczki, kiwi; pomarańcze; mandarynki itp. – PKWiU 01.25.1 opodatkowane są od dnia 1 stycznia 2011 r. 5% stawką VAT.

Podstawa prawna:
· art. 19 pkt. 2 lit. a pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z wykonaniem ustawy budżetowej (Dz.U. nr 238, poz. 1578),
· art. 1 pkt. 17 lit. c ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 226, poz. 1476),
· art. 41 ust. 1-2; znowelizowany załącznik nr 3; załącznik nr 10 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.),
· rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Dorota Ryterska, prawnik


powrót VAT Stawka VAT na sprzedaż jabłek gruszek, śliwek czereśni i wiśni

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________