ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Rolnik łatwiej przejdzie z ryczałtu na zasady ogólne

wtorek, 04 stycznia 2011 22:05

Rolnik łatwiej przejdzie z ryczałtu na zasady ogólne

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Planowana jest zmiana przepisów nakładających na rolników ryczałtowych spełnienie okreslonych warunków w celu przejścia z ryczałtu na zasady ogólne w VAT. Nastąpi dzięki temu uproszczenie procedury rezygnacji przez rolnika z ryczałtu.

Obecne regulacje art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT uzależniają możliwość przejścia tzw. rolnika ryczałtowego na system rozliczania według zasad ogólnych od spełnienia określonych warunków w zakresie m.in. prowadzenia ewidencji obrotów oraz dokonania dostaw na poziomie przekraczającym 20.000 zł.

Regulacje te wprowadzono w momencie objęcia podatkiem VAT rolnictwa i miały stworzyć pewne ograniczenia w dostępie do rozliczeń na zasadach ogólnych dla rolników, którzy mogliby nie spełnić obowiązków podatnika VAT w zakresie prowadzenia ewidencji.

Obecnie regulacje te uznano za zbędne. Zostaną wykreślone postanowienia art. 43 ust. 3 pkt 1 i 3 oraz ust. 4 ustawy o VAT, w związku z czym rolnik ryczałtowy, w celu przejścia na ogólne zasady rozliczeń, będzie musiał wyłącznie dokonać zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Zmiany te uproszczą procedury przejścia rolnika ryczałtowego na rozliczanie według zasad ogólnych. Jednocześnie nie ulegają zmianie zasady ponownego powrotu rolnika (podatnika) do szczególnej procedury dla rolników ryczałtowych.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót VAT Rolnik łatwiej przejdzie z ryczałtu na zasady ogólne

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________