ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe 1% a złożenie PIT-12

środa, 05 stycznia 2011 12:05

1% a złożenie PIT-12

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Pracodawca może rozliczyć dochody roczne pracownika. Aby skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów przez płatnika (np. zakład pracy), pracownik musi przed 10 stycznia 2011 r. złożyć oświadczenie PIT-12. Z ułatwienia mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w 2010 r. uzyskali dochody u jednego płatnika.

Złożenie PIT-12 nie pozbawia zupełnie możliwości skoryzstania z ulg podatkowych oraz przekazania 1% na OPP.

 

W tym roku zeznania roczne składamy do 2 maja (ponieważ 30 kwietnia przypada na sobotę, dlatego termin złożenia deklaracji ulega przesunięciu na następny dzień po dniu wolnym od pracy).

W PIT-12 pracownik oświadcza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. z łącznego opodatkowania dochodów małżonków) oraz z ulg podatkowych. Wówczas płatnik oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Uwaga jednak! Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 przez płatnika (albo PIT-40A przez organ rentowy) nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania (PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to przykładowo sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia pracownik zdecyduje się jednak skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Pracownik, który w 2010 r. uzyskiwał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, musi rozliczyć się samodzielnie na formularzu deklaracji PIT-37 albo PIT-36.

Warto pamiętać, że osoba, której rocznego obliczenia podatku dokonał płatnik, a która osiągnęła również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, z praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, musi złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Podatki dochodowe 1% a złożenie PIT-12

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________