ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT VAT dla budownictwa mieszkaniowego. Wyjaśnia Ministerstwo Finansów

sobota, 08 stycznia 2011 15:16

VAT dla budownictwa mieszkaniowego. Wyjaśnia Ministerstwo Finansów

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisy regulujące zasady stosowania stawek obniżonych na dostawy towarów i usług związane z budownictwem są bardzo skomplikowane. Jak je stosować, wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. stawka VAT obniżona do wysokości 8% ma zastosowanie wyłącznie w przypadku obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym na podstawie art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o VAT.

Uregulowania powyższe w praktyce oznaczają, że w przypadku dostawy i remontu lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m² oraz budynków jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m² ma zastosowanie stawka obniżona.
Natomiast w sytuacji, gdy powierzchnia lokalu mieszkalnego lub budynku jednorodzinnego będzie przekraczała powyższe limity wówczas będą miały do tej dostawy zastosowanie dwie stawki podatku – obniżona i podstawowa.

Przykładowo, gdy nabywany nowy lokal mieszkalny będzie miał powierzchnię 180 m² wówczas w odniesieniu do 150 m² będzie miała zastosowanie stawka 8%, natomiast do pozostałych 30 m² będzie miała zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 23%.

Analogiczna zasada będzie miała również zastosowanie do remontów wykonywanych w lokalach mieszkalnych i budynkach jednorodzinnych.

Obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% są równie ż niektóre roboty konserwacyjne wykonywane w sektorze mieszkaniowym (na podstawie §7 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT).

Wykonywanie robót konserwacyjnych nadal będzie zatem objęte obniżoną stawką, gdz zakres przedmiotowy tych robót będzie dotyczył obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W zakresie w jakim roboty konserwacyjne nie będą dotyczyć budownictwa społecznego, przewidziano możliwość zastosowania stawki obniżonej w sytuacji, gdy roboty te będą dotyczyły obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, pod warunkiem że wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych nie przekroczy 50% tej podstawy.

Przez roboty konserwacyjne należy rozumieć roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku inne niż remont.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót VAT VAT dla budownictwa mieszkaniowego. Wyjaśnia Ministerstwo Finansów

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________