ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatek od nieruchomości Uwaga na termin złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości 2011

czwartek, 13 stycznia 2011 23:24

Uwaga na termin złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości 2011

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

W dniu 17 stycznia 2011 r. upłynie termin złozenia deklaracji podatkowej na podatek od nieruchomości w przypadku osób prawnych.

 

Co do zasady należy odóżnić obowiązek poinformowania organu podatkowego o zaistnieniu okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości – należy go dopełnić w terminie 14 dni od zaistnienia zmiany, który jest czymś zupełnie odrębnym od obowiązku złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za dany rok, którą składa się do dnia 15 stycznia tegoż roku.

Oznacza to, że mamy do czynienia z dwoma obowiązkami o charakterze formalnym, których należy dopełnić, czyli ze złożeniem informacji o okolicznościach oraz ze złożeniem deklaracji na podatek za dany rok.

Stąd też w przypadku np. podpisania umowy dzierżawy, w terminie 14 dni koniecznym jest złożenie informacji o tychże okolicznościach – składa się ją na formularzu, którego wzór uchwaliła rada danej gminy. Dla porządku należy dodać, iż obowiązek informacyjny występuje również w przypadku ustania okoliczności związanych z obowiązkiem podatkowym w podatku od nieruchomości.

Z tego względu jeżeli umowa dzierżawy wygasa 31 grudnia danego roku, to także o tym fakcie należy poinformować gminę. W zakresie obowiązku informacyjnego istotnym jest to, że stanowi on swoistą formę zgłaszania się danego podmiotu w charakterze podatnika podatku od nieruchomości dla celów ewidencyjnych.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Podatek od nieruchomości Uwaga na termin złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości 2011

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________