ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Stawka VAT na pieczywo ulegnie kolejny raz zmianie

piątek, 21 stycznia 2011 13:16

Stawka VAT na pieczywo ulegnie kolejny raz zmianie

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT, nad którą pracuje Sejm wprowadzi jedną stawkę na pieczywo bez względu na termin przydatności do spożycia. Ostatnia zmiana, która weszła w życie od dnia 1 stycznia 2011 r. wpłynęła fatalnie na pewność opodatkowania. Trwają prace nad naprawą tej sytuacji.

Nastąpi niewielka zmiana w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy o VAT. Jedna obniżona stawka VAT będzie dotyczyć pieczywa świeżego, także tego, którego termin przydatności do spożycia przekracza 14 dni.

Obecnie pod poz. 23 w załączniku nr 10 do ustawy o VAT znajduje się  pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, (PKWiU 10.71.11.0), dla którego ma zastosowanie stawka 5% VAT.

Natomiast pieczywo o dłuższym terminie przydatności jest opodatkowane 23% stawką.

Nierzadko podatnicy mają problem z ustaleniem jaka stawką podatku stosować, np. w przypadku pieczywa mrożonego, które ma termin przydatności do spożycia dłuższy niż 14 dni, jednak po rozmrożeniu termin ten jest krótszy.

Okazuje się zatem, że poprzednia, tak szczegółowa nowelizacja przepisów wprowadziła niesłychany bałagan i zamieszanie, a także niemożliwość zdefiniowania w niektórych przypadkach właściwej stawki podatku.

Podobna nowelizacja przydałby się w przypadku wyrobów ciaatkarskich, które także mają różne stawki w zależności od terminu przydatności do spożycia (8% i 23%).

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót VAT Stawka VAT na pieczywo ulegnie kolejny raz zmianie

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________