ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Opodatkowanie kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą

środa, 26 stycznia 2011 21:23

Opodatkowanie kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Opodatkowanie przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą, zależy od tego czy podlegają one opodatkowaniu w Polsce, w myśl umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Do opodatkowania przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą stosuje się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te określają czy uzyskane przychody (dochody) podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Mogą one być opodatkowane ryczałtem. Zryczałtowany podatek od przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą i podlegających opodatkowaniu w Polsce obliczasz sam i deklarujesz w jednym z zeznań rocznych (PIT-36, PIT-36L albo PIT-38). Od tego podatku odliczasz, przeliczoną na złote, kwotę podatku zapłaconego za granicą.

Przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą, opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie łączy się z innymi przychodami (dochodami) wykazywanymi w zeznaniu rocznym.

Wysokość kwoty podatku zapłaconego za granicą, o którą można pomniejszyć zryczałtowany podatek od przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą, co do zasady, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.

Natomiast dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. i z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane za granicą, a stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania podlegające opodatkowaniu w Polsce, należy wykazać i opodatkować w zeznaniu PIT-38 łącznie z innymi dochodami.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Podatki dochodowe Opodatkowanie kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________