Należna akcyza od samochodu zarejestrowanego
 

ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Akcyza Należna akcyza od samochodu zarejestrowanego

środa, 02 lutego 2011 12:08

Należna akcyza od samochodu zarejestrowanego

Napisane przez  Marian Szałucki, doradca podatkowy

Czytelnicy pytają: Czy jako kupujący samochód osobowy zarejestrowany na terytorium kraju, mogę mieć obowiązek zapłaty podatku akcyzowego gdyby się okazało, że pierwszy właściciel nie zapłacił akcyzy przy jego sprowadzeniu z innego państwa członkowskiego UE na terytorium kraju?

 

Ekspertax odpowiada: Tak, osoba która nabyła samochód osobowy zarejestrowany na terytorium kraju, może mieć obowiązek zapłaty podatku akcyzowego, gdyby się okazało, że pierwszy właściciel nie zapłacił akcyzy lub zapłacił ją w nienależytej wysokości przy jego sprowadzeniu z innego państwa członkowskiego UE na terytorium kraju.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą, m. in. jest:

1) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
2) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu wewnątrzwspólnotowego jego nabycia,
3) sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, następująca po sprzedaży wymienionej w pkt. 2, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Podatnikami z tego tytułu są, m. in osoby fizyczne nabywające samochód osobowy, od którego akcyza po jego sprowadzeniu do kraju nie została zapłacona, lub została zapłacona w nienależytej wysokości.

Podstawa prawna:
· art. 100 ust. 1-2, art. 101 ust. 2, art. 102 ust. 1-2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U.  z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm.).

Marian Szałucki, doradca podatkowy

powrót Akcyza Należna akcyza od samochodu zarejestrowanego

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________