ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Jak udokumentować spełnienie limitu powierzchni użytkowej?

poniedziałek, 07 lutego 2011 19:19

Jak udokumentować spełnienie limitu powierzchni użytkowej?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Od dnia 1 stycznia 2011 r. w przypadku robót związanych z budownictwem mieszkaniowym wykonawca prac budowlanych może zastosować dwie różne stawki VAT do prac budowlanych. Przepisy nie wskazują, jaki dokument zapewnia możliwość zastosowania stawki 8% VAT dla 300 m² budynku lub 150 m² w przypadku mieszkania, objętych programem społecznego budownictwa. Nie przewidują też warunku posiadania przez podatników oświadczenia klienta o powierzchni budynku czy mieszkania, w którym dokonano prac budowlanych.

Warto ze względów bezpieczeństwa posiadać dokumenty potwierdzające powierzchnię budynku lub mieszkania, w którym dokonano prac budowlanych, bowiem to na podatniku spoczywa odpowiedzialność za zastosowanie właściwej stawki VAT dla wykonanej usługi.

Biura podatkowe domagają się oświadczenia. W naszym przekonaniu, oświadczenie takie nie mogłoby jednak stanowić dowodu na to, że budynek lub lokal można zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W tym bowiem przypadku podatnik VAT musi udowodnić, że powierzchnie są odpowiednie. Z tego względu można się posłużyć jedynie takimi dowodami, które formalnie potwierdzają powierzchnię użytkową, rozumianą zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, np.:

· kserokopią dokumentacji budowlanej, na podstawie której taką powierzchnię można obliczyć,
· aktem notarialnym, w którym wymieniona byłaby powierzchnia mieszkania lub budynku,
· przydziałem ze spółdzielni z wymienionymi powierzchniami poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.

Gdyby takowego nie można pozyskać, to w takim przypadku pozostaje sporządzenie dokumentu (może to być prosty rysunek) i samodzielny pomiar powierzchni poszczególnych pomieszczeń w lokalu mieszkalnym lub powierzchni wszystkich pomieszczeń związanych z zamieszkiwaniem w budynku jednorodzinnym.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót VAT Jak udokumentować spełnienie limitu powierzchni użytkowej?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________