ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Zwolnienie z VAT dostawy używanych samochodów

niedziela, 13 lutego 2011 16:29

Zwolnienie z VAT dostawy używanych samochodów

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Zmienią się przepisy dotyczące zwolnienia od VAT dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, w przypadku których kwota podatku naliczonego przy ich nabyciu nie stanowiła 100% kwoty podatku określonej w fakturze, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi a przy ich nabyciu przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT.

Minister Finansów postanowił zmienić rozporządzenie z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 246, poz. 1649). Proponuje się między innymi doprecyzowanie brzmienia przepisu dotyczącego zwolnienia od VAT dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, w przypadku których kwota podatku naliczonego przy ich nabyciu nie stanowiła 100% kwoty podatku określonej w fakturze lub wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT, lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o VAT i przy ich nabyciu przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Proponowana zmiana ma na celu jednoznaczne stwierdzenie (przy zachowaniu uniwersalnej treści projektowanego przepisu), że zwolnienie ma zastosowanie również do pojazdów, w stosunku do których kwota podatku naliczonego stanowiła 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ww. ustawy lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (nie więcej niż 6.000 zł).

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót VAT Zwolnienie z VAT dostawy używanych samochodów

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________