ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Do 20 lutego czas na wybór zaliczek uproszczonych

czwartek, 17 lutego 2011 18:28

Do 20 lutego czas na wybór zaliczek uproszczonych

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Do dnia 20 lutego roku podatkowego, podatnicy mogą wybrać wpłatę zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie, czyli w stałej kwocie przez cały rok podatkowy. W tym roku termin upływa w poniedziałek 21 lutego.

 

Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Możliwość stosowania przez podatników uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek wiąże się przy tym z określonymi warunkami i obowiązkami, w tym między innymi:

podatnik zobowiązany jest do dokonania odpowiedniego zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
podatnik zobowiązany jest do stosowania tej formy wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy,
uproszczonej formy wpłacana zaliczek na podatek nie mogą stosować podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w danym roku podatkowym lub w roku go poprzedzającym.

Zgodnie z art. 25 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na ww. zasadach są obowiązani w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek.

Zawiadomienie to dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują zatem możliwości składania zawiadomień dokładnie określających, w którym roku podatkowym podatnik będzie korzystał z uproszczonej formy wpłat zaliczek na podatek dochodowy.

Stosownie zaś do art. 44 ust. 6e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307) przepisy dotyczace zaliczek uproszczonych nie mają zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Jeżeli masz pytania na ten temat, napisz do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Podatki dochodowe Do 20 lutego czas na wybór zaliczek uproszczonych

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________