ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót VAT Jak przyspieszyć zwrot VAT

piątek, 04 marca 2011 14:37

Jak przyspieszyć zwrot VAT

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

W przypadku gdy podatnik przewiduje, że w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpi u niego podatek należny ponieważ nie dokona on żadnej czynności opodatkowanej wystarczy dokonać zakupu towaru o niskiej wartości na potrzeby prowadzonej działalności, i przekazać ten towar na tzw. własne potrzeby. Przekazanie takie podlega opodatkowaniu.

Tym samym wystąpi podatek należny, który zostanie zrównoważony podlegającym odliczeniu VAT naliczonym od zakupu towaru przekazanego na potrzeby własne. Tym samym kwota podatku naliczonego stanie się nadwyżką podatku naliczonego nad należnym. W tym zaś zakresie podatnik możne zażądać zwrotu bezpośredniego na korzystniejszych zasadach zwrotu, tj. krótszy termin zwrotu podatku.

Takie rozwiązanie zaaprobował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który w wyroku z dnia 15 kwietnia 2008 r. (I SA/Łd 6/08), stwierdził że taką sytuację można oczywiście uznać za wymuszony zakup (...) oczywiste jest jednak, że osiągnięcie określonych skutków prawnych często musi być poprzedzone pewnymi czynności, mieszczącymi się w normach porządku prawnego.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót VAT Jak przyspieszyć zwrot VAT

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________