ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Sposób opodatkowania wspólników spółek osobowych

środa, 09 marca 2011 09:47

Sposób opodatkowania wspólników spółek osobowych

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Wspólnicy spółki cywilnej lub innych spółek osobowych, nie mogą wybrać w ramach prowadzonej przez siebie (tej samej), pozarolniczej działalności gospodarczej, odmiennych form opodatkowania tej działalności, tj. zasad ogólnych albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Takie stanowisko potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie możliwości wyboru odmiennych form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej przez wspólników spółki osobowej. Interpretacja jest nadal aktualna.

Organ podatkowy odpowiedział na następujące pytania podatnika:

1. Czy będąc wspólnikiem w różnych spółkach może Pan rozliczać się podatkiem dochodowym w każdej inaczej?
2. Czy podjęcie nowej działalności wymagającej rozliczania się na zasadach ogólnych powoduje brak możliwości rozliczania się zryczałtowanym podatkiem dochodowym w istniejących już spółkach?
3. Czy jest możliwość, aby dwaj wspólnicy prowadzący tę samą działalność rozliczali się w różny sposób tzn. jeden na warunkach ogólnych, a drugi zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
4. Czy podjęcie nowej działalności (apteka) przez jednego ze wspólników powinno (może mieć) wpływ na sposób rozliczania się wspólników podatnika prowadzących inne dotychczasowe działalności?

Naczelnik Urzędu Skarbowego, stwierdził, że:

1. Jako wspólnik trzech spółek cywilnych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podatnik będzie mógł w dwóch z nich, osiągnięte przychody rozliczać zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, natomiast dochody osiągnięte z tytułu prowadzenia apteki, będą musiały być rozliczane na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Podjęcie przez podatnika działalności gospodarczej w nowej spółce cywilnej, której przedmiotem będzie prowadzenie apteki i która będzie osiągnięte dochody rozliczać na zasadach ogólnych, nie spowoduje w opisanym stanie faktycznym, utraty przez podatnika prawa do opodatkowania osiąganych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w dwóch pozostałych spółkach cywilnych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

3. Nie ma możliwości, aby wspólnicy spółki cywilnej lub innych spółek osobowych, mogli wybrać w ramach prowadzonej przez siebie (tej samej), pozarolniczej działalności gospodarczej, odmienne formy opodatkowania tej działalności, tj. zasady ogólne albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

4. Rozpoczęcie przez podatnika działalności gospodarczej w nowej spółce cywilnej, której przedmiotem będzie prowadzenie apteki, nie będzie miało wpływu na sposób rozliczania się wspólników podatnika z pozostałych spółek cywilnych, którzy prowadzą "inne dotychczasowe działalności".

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


powrót Podatki dochodowe Sposób opodatkowania wspólników spółek osobowych

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________