ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Wybór formy opodatkowania

środa, 09 marca 2011 10:10

Wybór formy opodatkowania

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

W wyroku z dnia 16 października 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (II FSK 734/08) uznał, że w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego, wyboru właściwych zasad opodatkowania należy dokonać przed dniem uzyskania przez nich pierwszego przychodu (zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Do tego czasu dopuszczalne jest złożenie oświadczenia o wycofaniu wcześniej dokonanego wyboru.

Sąd wskazał równeiż, że w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego przed dniem uzyskania przez nich "pierwszego przychodu" mogą oni skutecznie dokonać wyboru właściwego sposobu opodatkowania dochodów, nawet jeżeli oznacza to konieczność wycofania wcześniej złożonego oświadczenia o wyborze zasad ukształtowanych w art. 30c ww. ustawy. W tym zakresie nie obowiązuje szczególny tryb rezygnacji przewidziany w art. 9a ust. 4 ww. ustawy, powiązany z ukształtowaną w tym przepisie zasadą kontynuacji wybranego sposobu opodatkowania.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

powrót Podatki dochodowe Wybór formy opodatkowania

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________