ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki dochodowe Wniesienie wkładu do spółki osobowej

czwartek, 17 marca 2011 11:59

Wniesienie wkładu do spółki osobowej

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

W uchwale z dnia 14 marca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że wniesienie wkładu do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika oraz że wspólnik wnoszący udział do spółki osobowej nie uzyskuje przysporzenia (II FPS 8/10).

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpoznał w Izbie Finansowej w dniu 14 marca 2011 r. zagadnienie prawne przekazane przez Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1130/09) w sprawie ze skargi kasacyjnej współników spółki jawnej, od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 lutego 2009 r. (I SA/Kr 1441/08) na pisemne interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego przedstawiono do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości: czy wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej (jawnej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej stanowi odpłatne zbycie tych udziałów o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec przedstawionego pytania, NSA podjął następującą uchwałę: wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej (jawnej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej (aport) nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: kontakt@ekspertax.pl

powrót Podatki dochodowe Wniesienie wkładu do spółki osobowej

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________