ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Strona główna Pytania i odpowiedzi VAT Na które ciastka stawka VAT wynosi 8%?

czwartek, 07 kwietnia 2011 10:36

Na które ciastka stawka VAT wynosi 8%?

Napisane przez  Dorota Ryterska, prawnik

Czytelnicy pytają: W związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT od dnia 1 kwietnia 2011 r. mam problem ze stosowaniem stawki 8% VAT do ciastek. Jakie ciastka korzystają teraz ze stawki obniżonej?

 

Ekspertax odpowiada: Po raz kolejny zmieniły się przepisy ustawy o VAT dotyczące stawki VAT na wyroby ciastkarskie. Z dniem 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz.U. nr 64, poz. 332), która zmienia stawkę VAT na wyroby ciastkarskie i ciastka świeże.

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT (obniżającym stawkę VAT do 8%) pod poz. 32 występuje symbol ex 10.71.12.0, który dotyczy wyrobów ciastkarskich i ciastek, świeżych, których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 45 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 45 dni.

W klasyfikacji PKWiU 2008 (10.71.12.0) ciastka te, to wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże. PKWiU odnosi się jednak do Nomenklatury Scalonej  z symbolem 1905 90 60.

W klasyfikacji CN do 1905 90 60 przyporządkowano następujące wyroby ciastkarskie:

owocowa tartaletka, jagodzianki, panettone, bezy, Kerststol, croissanty i inne wyroby piekarnicze z dodatkiem substancji słodzących (z wyłączeniem  chleba chrupkiego, piernika z dodatkiem imbiru i podobnych, słodkich herbatników, gofrów i wafli, sucharków).

Klasyfikacja CN opisuję tę grupę jako „z dodatkiem środka słodzącego”.

Zatem, stawkę obniżoną można do dnia 1 kwietnia 2011 r. stosować do ww. ciastek z wyjątkiem: chleba chrupkiego, piernika z dodatkiem imbiru i podobnych, słodkich herbatników, gofrów i wafli, sucharków, w przypadku gdy data ich minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni.

Podstawa prawna:
· poz. 32 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późń. zm.),
· ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz.U. nr 64, poz. 332).

Dorota Ryterska, prawnik

powrót Strona główna Pytania i odpowiedzi VAT Na które ciastka stawka VAT wynosi 8%?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________