ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki Akcyza Podwyżka akcyzy do 2011. Co z przełomem roku?

środa, 15 grudnia 2010 01:03

Podwyżka akcyzy do 2011. Co z przełomem roku?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Od dnia 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie podwyżka akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki (średnio o 4%). Producenci mają obowiązek wydrukowania na opakowaniu maksymalnej ceny detalicznej produktu (np. papierosów). Sprawdź, jak powinni sobie poradzić w okresie zmiany stawek podatków.

Przyjęta w dniu 29 października 2010 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej zawiera przepis przejściowy w podatku akcyzowym dla sprzedaży wyrobów tytoniowych. Przepis ten, zawarty w art. 36 ww. ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, ma na celu zapobieżenie ponoszeniu kosztów wzrostu podatku VAT przez sprzedawców detalicznych wyrobów tytoniowych.

 

Zgodnie z ww. przepisami jeżeli obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym w stosunku do wyrobów akcyzowych, powstał przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Jeżeli obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym w stosunku do wyrobów akcyzowych, powstał przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, lecz do tego dnia nie nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, stosuje się przepisy nowe.

Zdaniem Ministra Finansów ww. przepisy przejściowe regulujące opodatkowanie akcyzą transakcji w okresie zmiany stawek pozwolą zminimalizować ewentualne trudności związane z rozliczeniem tych transakcji. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską z dnia 2 grudnia 2010 r.

powrót Podatki Akcyza Podwyżka akcyzy do 2011. Co z przełomem roku?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________