ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki Podatek od nieruchomości Podatek od nieruchomości od pól golfowych

piątek, 13 grudnia 2013 16:31

Podatek od nieruchomości od pól golfowych

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Podatnicy uważają, ze podatek od pól golfowych jest zbyt wysoki. W wielu innych krajach europejskich pola golfowe są zwolnione z podatków lub opodatkowane na bardzo niskim poziomie.

Pola golfowe obejmuje podatek lokalny - od nieruchomości, ponieważ prowadzenie pola golfowego jest działalnością komercyjną, więc wobec pól golfowe zastosowane są ustawy o opłatach lokalnych, a nie o podatku rolnym.

Stawka podatku dla pól golfowych związanych z działalności gospodarcza, a tak jest zazwyczaj, dla tak specyficznej działalności gospodarczej, której wykorzystuje właśnie ogromną powierzchnię gruntu, powoduje, że pola golfowe są obciążone bardzo wysokim podatkiem od nieruchomości.

Powierzchnia pola golfowego to zwykle kilkadziesiąt ha, która wynosi ok. 60–90 ha, roczna kwota podatku od nieruchomości może wynosić wtedy nawet pół miliona złotych.

Stawki podatku obciążającego grunty ustalane są przez poszczególne rady gminy w ramach ustawowych limitów, wysokość opodatkowania pola o identycznej powierzchni może się różnić, w zależności od jego lokalizacji. Niektóre gminy podejmują uchwały o zwolnieniu z podatku od nieruchomości obiekty sportowe i związane z rekreacją. Zwalnia się od podatku od nieruchomości mi.in nowe budynki, budowle, lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ogólnodostępnych basenów kąpielowych, hal sportowych, kortów tenisowych i kręgielni, oraz grunty zajęte na pola golfowe.

W odniesieniu do podatników prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną i sposób finansowania, zwolnienie od podatku od nieruchomości może stanowić pomoc de minimis.

powrót Podatki Podatek od nieruchomości Podatek od nieruchomości od pól golfowych

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________