ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki Podatki dochodowe Opublikowano przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)

wtorek, 14 października 2014 16:18

Opublikowano przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

W dniu 3 października 2014 r. została opublikowana nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328). Do ustaw o podatku dochodowym wprowadzono nowe regulacje dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC).

Nowelizacja uszczelnienia system podatkowy oraz ma zwalczać szkodliwą konkurencję ze strony krajów stosujących niższe stawki podatkowe, w tym rajów podatkowych oraz przeciwdziałać odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o takich preferencyjnych systemach podatkowych.

Nowelizacja za CFC uznaje spółki, w których polski podatnik ma minimum 25% udziałów. Dodatkowo, przychody w takiej spółce muszą mieć w co najmniej 50% finansowy charakter, tj. pochodzić m.in. z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji). Kolejnym warunkiem jest to, aby sama spółka zlokalizowana była w kraju, w którym opodatkowanie jest niższe o minimum 25% w porównaniu do stawki podatku dochodowego w Polsce.

powrót Podatki Podatki dochodowe Opublikowano przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________