ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki Podatki dochodowe Refundacja wymiany stolarki okiennej

środa, 07 kwietnia 2010 18:56

Refundacja wymiany stolarki okiennej

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

W interpretacji ogólnej z dnia 17 marca 2010 r. Minister Finansów wypowiedział się na temat refundacji otrzymywanych z tytułu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej.

Interpretacja dotyczy zwrotów od spółdzielni mieszkaniowych osobom posiadającym spółdzielcze (lokatorskie i własnościowe) prawa do lokali mieszkalnych oraz od właścicieli mieszkań zakładowych i komunalnych na rzecz najemców tych lokali mieszkalnych.

W opinii Ministra Finansów otrzymany od spółdzielni zwrot wydatków stanowi dla podatnika przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzymał refundację. Jest to stanowisko ugruntowane tak mocno, jak ugruntowane jest dokładnie przeciwne stanowisko sądów administracyjnych w tej sprawie.

Minister Finansów to wie, i daje temu wyraźnie wyraz w wydanej właśnie interpretacji. Tym samym zachęca podatników do skorzystania z drogi sądowej, która to droga gwarantuje sukces w uzyskaniu korzystnej podatkowo decyzji. Podaje też niezbędne orzecznictwo, na które można się powołać w skardze do sądu. Można powiedzieć: chwała mu za to!

Minister Finansów jest łaskawszy w stosunku do podatników, którzy uprzednio dokonali odliczenia poniesionych wydatków na wymianę okien w ramach ulgi na remont i modernizację, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków. Odstępuje bowiem od dotychczasowej interpretacji i daje im prawo wyboru – mogą oni sami zadecydować co do sposobu uwzględnienia zwrotu w zeznaniu podatkowym. Zatem otrzymanie od spółdzielni mieszkaniowej zwrotu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej nie stanowi dla tych osób przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Na podobną pobłażliwość podatkową mogą liczyć najemcy, którzy podczas trwania umowy najmu, z własnych środków sfinansują wymianę okien a następnie otrzymają od właściciela zwrot tych wydatków.

 

powrót Podatki Podatki dochodowe Refundacja wymiany stolarki okiennej

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________