ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
VAT
VAT

 

 

środa, 15 października 2014 10:35

Od 2015 opłata za VAT-R nie będzie pobierana

Opublikowane przez: Zespół Ekspertax

Czwarta ustawa deregulacyjna przewiduje zniesienie obowiązku potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

czwartek, 09 października 2014 11:31

Możliwość odliczenia VAT z otrzymanych faktur

Opublikowane przez: Zespół Ekspertax

Pytanie: Czy w poniższej sytuacji można odliczyć podatek VAT naliczony z otrzymanych faktur?

Podatnik VAT podpisał umowę z kontrahentem, w ramach której po zakończeniu miesiąca otrzymał: fakturę od kontrahenta oraz drugą fakturę z firmy International Card Centre LTD oraz notę obciążeniową wystawioną przez kontrahenta na płatność za obie te faktury. Wartość z obu faktur jest wyrażona złotych. Na fakturze ICC jest zamieszczony nr NIP, jednak podatnik nie jest pewien, czy jest to polski NIP i czy firma ta jest zarejestrowania w Polsce. Jak upewnić się czy w takiej sytuacji możliwe jest odliczenie VAT naliczonego z otrzymanych faktur?

środa, 08 października 2014 12:06

Zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Opublikowane przez: Zespół Ekspertax

Pytanie: Czy można zastosować zwolnienie od obowiązku stosowania kasy fiskalnej?

Osoba fizyczna prowadzi handel maszynami budowlanymi (pełna rachunkowość, sprzedaż tylko dla firm). Czy jednorazowa sprzedaż na rzecz osoby fizycznej towaru o wartości 500.000 zł, należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej? Czy można w tym wypadku zastosować zwolnienie z §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z którym z obowiązku rejestracji w kasie fiskalnej zwolnieni są ci podatnicy, u których sprzedaż na rzecz osób fizycznych w roku poprzednim nie przekroczyła 20%?

piątek, 03 października 2014 09:42

Złożenie VAT-26 po teminie

Opublikowane przez: Zespół Ekspertax

Sprawdź skutki złożenia VAT-26 po terminie oraz sposób w jaki można skorygować złożenie VAT-26 upływie terminu. Czy od zakupu pojazdu i od zakupu paliwa powinno się w takiej sytuacji odliczyć tylko 50% VAT, czy dotyczy to tylko paliwa?

W piśmie z dnia 30 września 2014 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło interpretację ogólną w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tzw. usług własnych świadczonych w ramach usługi turystyki, opodatkowanej według szczególnej procedury określonej w art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (PT2/033/7/505/EPT/2014/RD-88705) (Dz.Urz.MF z 2014/37).

wtorek, 07 października 2014 15:32

Likwidacja jednego z miejsc prowadzenia działalności

Opublikowane przez: Zespół Ekspertax

Pytanie: Czy spółka przy likwidacji środka trwałego musi zwrócić podatek naliczony VAT związany z jego zakupem z uwagi na likwidację jednego z miejsc prowadzenia działalności, ponieważ nie upłynął jeszcze okres 5 lat użytkowania środka trwałego?

W 2013 r. spółka podpisała umowę z kontrahentem na prowadzenie usług gastronomicznych w obiekcie należącym do tegoż kontrahenta. Spółka musiała jednak zakupić środki trwałe (między innymi szybkoschładzarkę oraz ladę chłodniczą itp.) do prowadzenia działalności w tym miejscu. Koszty to odpowiednio 4.000 i 10.000 zł. W roku bieżącym umowa zostanie rozwiązana i wszystkie zakupione środki trwałe zostaną sprzedane.

Strona 6 z 80

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________