ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki VAT Stawka VAT na rolety zewnętrzne w 2011

wtorek, 23 sierpnia 2011 09:42

Stawka VAT na rolety zewnętrzne w 2011

Napisane przez  Dorota Ryterska, prawnik

Czytelnicy pytają: Prowadzę biuro handlowe zajmujące się sprzedażą i montażem okien, drzwi, bram, rolet zewnętrznych, rolet materiałowych, markiz, moskitier itp. wraz z usługą. Dotąd wszystko sprzedawałem opodatkowane 7% VAT, a od nowego roku w 8% VAT (zresztą jak wszyscy).

Do końca 2010 r. otrzymywałem zwroty nadpłaty w VAT (oczywiście po kontrolach z urzędu skarbowego). Jest sierpień 2011 r. i jestem w trakcie kontroli (pierwszej w tym roku) pomimo, że co miesiąc otrzymuję zwroty nadpłaty to pojawił się problem. Urzędnik z urzędu skarbowego stwierdził, że rolety zewnętrzne, rolety materiałowe, markizy nie powinny być sprzedawane z 8% VAT, no i mam oczywiście złożyć korektę, zwrócić różnicę VAT wraz z odsetkami. To jest dla mnie koniec. Czy oni maja rację? Proszę o pomoc!

Ekspertax odpowiada: Od dnia 1 stycznia 2011 r. usługi instalacji roletek, żaluzji wewnętrznych i rolet zewnętrznych w obiekcie budowlanym lub jego częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (PKOB 11) zastosowanie ma 23% stawka podatku.

Natomiast usługi budowlane polegające na instalacji stolarki budowlanej (okna i drzwi, bramy) w piwnicach, klatkach schodowych, m.in. w budynkach wielomieszkaniowych, np. blokach, będących obiektami budowlanymi zaliczanymi do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy zastosować preferencyjną 8% stawkę podatku.

Podstawa prawna:
· art. 41 ust. 2 ust. 12-12c, art. 146a pkt. 2 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 226, poz. 1476),
· § 7 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 246, poz. 1649 ze zm.).

 

Dorota Ryterska, prawnik

powrót Podatki VAT Stawka VAT na rolety zewnętrzne w 2011

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________