ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki VAT Mrożone muffiny. Stawka VAT

czwartek, 16 maja 2013 15:28

Mrożone muffiny. Stawka VAT

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Zarówno wyroby zamrożone, które są sprzedawane do punktów sprzedaży, jak również wyroby rozmrożone, gotowe do spożycia, sprzedawane finalnym konsumentom powinny być opodatkowane według stawki 8% VAT. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 maja 2013 r. (I FSK 827/12).

Z takim stanowiskiem nie zgadzał się Minister Finansów wydając interpretację indywidualną na wniosek spółki. W jego ocenie wyroby zamrożone nie spełniają warunku uprawniającego do stosowania obniżonej stawki VAT. Ich termin przydatności do spożycia przekracza 45 dni (14 dni), co oznacza, że ich sprzedaż od dnia 1 stycznia 2011 r., należy opodatkować stawką podstawową 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Natomiast w przypadku wyrobów spółki rozmrożonych, jako wymienionych w poz. 32 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, od 1 stycznia 2011 r., przy ich sprzedaży należy zastosować stawkę podatku obniżoną 8% na mocy art. 41 ust. 2 ww. ustawy.

Wyroby spółki (mrożone babeczki, popularnie zwane muffinami) niezależnie czy zamrożone czy nie zamrożone, mieszczą się w PKWiU w grupowaniu 10.71.12.0 - "Wyroby ciastkarskie i ciastka świeże".

Produkty spółki są sprzedawane w dwóch formach: zamrożonego wyrobu oraz niemrożonego wyrobu nadającego się do spożycia i sprzedawanego konsumentowi (finalnemu nabywcy). Przy czym wyroby zamrożone są sprzedawane konsumentom po rozmrożeniu (naturalny proces rozmrażania) z terminem spożycia maksymalnie w ciągu 7 dni.

Sedno sporu sprowadzało się do rozstrzygnięcia w zakresie wyrobów zamrożonych, których termin przechowywania w temperaturze od -20 ºc do -180 ºc wynosi do 6 miesięcy od daty produkcji, przy czym finalnemu konsumentowi sprzedawane są rozmrożone z terminem przydatności do spożycia - do 7 dni.

Zdaniem Sądu orzekającego stanowisko organu podatkowego, że winna tu być stosowana podstawowa stawka VAT nie jest prawidłowe.

W rzeczywistości spółka sprzedaje ten sam wyrób, "muffinkę" produkowaną w taki sam sposób (według tej samej technologii), której termin przydatności do spożycia, minimalnej trwałości wynosi do maksymalnie 7 dni.

Mrożenie i przechowywanie w temperaturze -20 do -180 ºc, jest zdaniem Sądu, swego rodzaju "opakowaniem", proces mrożenia nie zmienia bowiem, jak wynika ze wskazanego stanu faktycznego, właściwości wyrobu.

Różne opodatkowanie tego samego wyrobu, stawką podstawową i obniżoną, narusza zasadę neutralności podatku VAT, podkreślił Sąd.

Wysokość podatku VAT nie powinna bowiem być czynnikiem, który wpływa na decyzję konsumenta, nie może być różna w stosunku do tego samego wyrobu.

powrót Podatki VAT Mrożone muffiny. Stawka VAT

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________