ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki VAT Czarter jachtu, szkolenie w żeglarstwie i nurkowaniu oraz wędkowanie. Stawka VAT

wtorek, 18 czerwca 2013 12:08

Czarter jachtu, szkolenie w żeglarstwie i nurkowaniu oraz wędkowanie. Stawka VAT

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Sprawdź stawkę VAT dla usług czarteru jachtu, wędkowania, nurkowania oraz szkoleniowych w zakresie nurkowania i żeglowania.

Spółka świadczy na jachcie, którego jest właścicielem, usługi czarteru jachtu (wynajmu jachtu wraz z załogą) sklasyfikowane jako PKWiU 50.10.20.0 oraz usługi wędkowania.

Są to usługi trwające 2-3 dni, połączone z noclegiem i wyżywieniem na jachcie oraz z połowem dorszy za pomocą wędki. Wędkowanie odbywa się na Zatoce Gdańskiej oraz na pełnym morzu. Spółka świadczy również usługi nurkowania oraz odrębnie usługi szkoleniowe w zakresie nurkowania i żeglowania, sklasyfikowane jako PKWiU 93.29.19.0. Usługi te, podobnie jak usługi wędkowania, mogą być, według potrzeb, połączone z noclegiem i wyżywieniem.

Analiza wykonywanych przez spółkę świadczeń wskazuje, iż rzeczywistym i głównym ich celem jest zapewnienie pasażerom jachtu wypoczynku i relaksu na morzu. Z perspektywy nabywcy najistotniejszym elementem analizowanych świadczeń jest bowiem rekreacja, rozumiana jako możliwość odpoczynku, wędkowania, nurkowania, nauki żeglowania bądź nurkowania, wraz z noclegiem i konsumpcją posiłków na pokładzie jachtu, lub bez nich.

Zatem biorąc pod uwagę definicję świadczenia kompleksowego, w konfrontacji z przedstawionym stanem faktycznym oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa należy stwierdzić, iż świadczone przez spółkę usługi czarteru jachtu (PKWiU 50.10.20.0), wędkowania, nurkowania lub szkoleniowe w zakresie nurkowania i żeglowania sklasyfikowane - pod symbolem PKWiU 93.29.19.0, podlegają opodatkowaniu - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - 23% stawką podatku VAT, nie przewidziano bowiem dla nich możliwości zastosowania stawki preferencyjnej albo zwolnienia od podatku.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej. Niniejsze rozstrzygnięcie zapadło przy założeniu, iż miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług jest terytorium kraju.

powrót Podatki VAT Czarter jachtu, szkolenie w żeglarstwie i nurkowaniu oraz wędkowanie. Stawka VAT

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________