ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki VAT Wyższe stawki VAT mają obowiązywać do końca 2016!

poniedziałek, 23 września 2013 12:54

Wyższe stawki VAT mają obowiązywać do końca 2016!

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Obecnie obowiązujące stawki VAT mają obowiązywać do końca 2016 r. Z takiego założenia wychodzi Rząd, jednak Rządowe Centrum Legislacyjne ostrzega, że taka regulacja może naruszać Konstytucję.

Obecnie obowiązujące stawki VAT (5%, 8% i 23%) miały zostać obniżone do poprzedniego poziomu z początkiem 2014 r. lub zostać podwyższone o kolejny punkt procentowy, z uwagi na przekroczenie przez państwowy dług publiczny wielkości odpowiadającej 55% PKB.Dług w tym roku nie przekroczył tego poziomu. Jednak wpływy do budżetu dzięki podwyższonym stawkom VAT były wyższe, więc Rząd się do wyższych stawek szybko przyzwyczaił.

W projekcie z dnia 27 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przewidziano utrzymanie obecnie obowiązujących (podwyższonych) stawek podatku VAT do końca 2016 r. Ponadto zaproponowano odejście od mechanizmu warunkowych podwyżek stawek VAT w przypadku przekroczenia przez państwowy dług publiczny wielkości odpowiadającej 55 proc. PKB.Projekt ustawy z dnia 27 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym opublikowano w dniu 28 sierpnia 2013 r. Rządowe Centrum Legislacyjne uznało, że taka regulacja może naruszać Konstytucję, gdyż podwyżka VAT od dnia 1 stycznia 2011 r. miała być tymczasowa (przewidywała to ustawa okołobudżetowa) i z początkiem 2014 r. podstawowa stawka powinna spaść z 23 do 22%.

powrót Podatki VAT Wyższe stawki VAT mają obowiązywać do końca 2016!

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________