ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Podatki VAT Kiedy odliczyć podatek naliczony za dostęp do e-gazet?

poniedziałek, 01 września 2014 12:42

Kiedy odliczyć podatek naliczony za dostęp do e-gazet?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Pytanie: Kiedy odliczyć podatek naliczony za dostęp do e-gazet?

W dniu 5 sierpnia 2014 r. otrzymałam fakturę za 12-miesięczny dostęp do elektronicznej wersji gazet (usługa za okres 01.08.2014-01.08.2015) z terminem płatności 14 dni od jej otrzymania. Faktury została opłacona 03.08.2014 r. Kiedy mogę odliczyć podatek naliczony? Czy w momencie zapłaty, traktując otrzymaną fakturę jako zaliczkową, czy dopiero po zakończeniu świadczenia usług, czyli w 2015 r.?

Ekspertax odpowiada: Usługa to każda czynność, która nie jest dostawą towarów, w tym również zobowiązanie się do tolerowania czynności lub sytuacji. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powiązane jest z okresem rozliczeniowym, w którym po stronie podatnika świadczącego usługę powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek na zasadzie ogólnej powstaje z chwilą wykonania usługi. Skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest jednak możliwe dopiero w rozliczeniu za ten okres, w którym z tytułu nabytej usługi otrzymaliśmy fakturę.

 

W sytuacji gdy wydawca wydania gazety elektronicznej udostępnia możliwość korzystania z e-wydań przez okres jednego roku, tym samym wydawca ten zobowiązuje się do zapewnienia przez ten okres (w nieograniczony sposób) dostępu do tych wydań nabywcy usługi.
Obowiązek podatkowy u wydawcy powstał w sierpniu 2014 r., ponieważ w konkretnych dniach tego miesiąca zobowiązał się do świadczenia usługi na na rzecz nabywcy na przyszłość. Z prawa do odliczenia podatku naliczonego można skorzystać w rozliczeniu za miesiąc sierpień, ponieważ w tym miesiącu nabywca otrzymał fakturę od wydawcy.

 

Podstawa prawna:
•  art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 2, art. 19a ust. 1, ust. 5, ust. 8, art. 86 ust. 1 – 2, ust. 10, ust. 10b pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm.).

Marian Szałucki, doradca podatkowy

powrót Podatki VAT Kiedy odliczyć podatek naliczony za dostęp do e-gazet?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________