ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Varia Ile czasu na odstąpienie od umowy?

wtorek, 18 listopada 2014 01:26

Ile czasu na odstąpienie od umowy?

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Już obecnie zawarcie umowy na odległość, np. przez Internet daje konsumentowi prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni. W związku z wejściem w życie ustawy o prawach konsumenta od dnia 25 grudnia 2014 r. termin ten zostanie wydłużony. Na odstąpienie od umowy będzie więcej czasu.

 

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, będzie miał prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni.

Zgodnie z art. 27–29 ustawy o prawach konsumenta tzw. prawo do namysłu, umożliwia kupującemu zapoznanie się z towarem i decyzję co do zakupu. Takie uprawnienie nie przysługuje w przypadku zakupów w sklepach tradycyjnych, a jedynie w przypadku umów zawieranych na odległość i poza siedzibą przedsiębiorcy np. na pokazach.

Dla zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem, np pocztą. Nie ma znaczenia to, że sprzedawca otrzyma je po upływie terminu.

Jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy, będzie mógł skorzystać z niego skorzystać w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli jednak sprzedający przekaże tę informację kupującemu z opóźnieniem, to termin upłynie po 14 dniach od momentu jej otrzymania przez konsumenta.

W przypadku umowy sprzedaży pojedynczej rzeczy – termin należy liczyć od otrzymania jej przez konsumenta lub osobę przez niego wskazaną.
Dla umowy sprzedaży obejmującej kilka rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – początek terminu należy liczyć od otrzymania przez konsumenta ostatniej rzeczy, partii lub części.

Należy pamiętać, że złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności. Nie trzeba ich dokonywać jednocześnie.

powrót Varia Ile czasu na odstąpienie od umowy?

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________