ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót Varia Od 1 stycznia 2015 obowiązuje wyższa płaca minimalna

sobota, 27 grudnia 2014 13:30

Od 1 stycznia 2015 obowiązuje wyższa płaca minimalna

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Od dnia 1 stycznia 2015 obowiązuje płaca minimalna w wysokości 1.750 zł. Dla pracujących pierwszy rok wynosi ona 1.400 zł.

Najniższe wynagrodzenie jest ustalonym minimalnym wynagrodzeniem, które pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.

Płaca minimalna w 2015 roku, co wynika z zapisów ustawowych, osiągnęłaby wysokość 1731 zł. Dlatego rząd na posiedzeniu 10 czerwca 2014 r. przyjął propozycję MPiPS, przewidującą wzrost o 19 zł wyższy od ustawowego.

UWAGA!
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju oraz podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Firmy zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracę, zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

powrót Varia Od 1 stycznia 2015 obowiązuje wyższa płaca minimalna

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________