ekspertax

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
powrót ZUS i Prawo pracy Wzrośnie składka rentowa i wiek emerytalny!

piątek, 18 listopada 2011 13:42

Wzrośnie składka rentowa i wiek emerytalny!

Opublikowane przez:  Zespół Ekspertax

Premier w dziś wygłoszonym exposé zapowiedział podniesienie poziomu składki rentowej i zmiany w ubezpieczeniach społecznych rolników.

Składka rentowa wzrośnie o 2 pkt procentowe po stronie pracodawcy. Natomiast od roku 2013 zacznie się wyrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. docelowo ma on wynieść 67 lat.

Zmiany nastąpią także w KRUS, już w 2012 r. Budżet nadal będzie finansował składki zdrowotne rolników w gospodarstwach do 6 ha. Rolnicy o gospodarstwach od 6-15 ha będą płacić połowę składki. Właściciele większych gospodarstw będą płacić składkę sami.

W 2013 r. gospodarstwa rolne jak każda inna działalność gospodarcza zostanie objęta obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych. Następnie zostanie tam wprowadzony podatek dochodowy w miejsce podatku rolnego. Będą też mogli odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ograniczone zostaną przywileje emerytalne, m.in. duchownych, mundurowych, prokuratorów i sędziów. W stosunku do górników, uprzywilejowana pozostanie jedynie grupa osób pracujących bezpośrednio przy wydobyciu.

Emerytury i renty nadal będą waloryzowane, aczkolwiek kwotowo, a nie procentowo.

powrót ZUS i Prawo pracy Wzrośnie składka rentowa i wiek emerytalny!

Szukaj:


Porady podatkowe

Reklama

Twoje podatki
- nasze rozwiązania!
_______________________________________________________

Reklama

_______________________________________________________